اتاق فرار مجازی

اتاق فرار مجازی؛ توهم یا خلاقیت

اتاق فرار مجازی نوع دیگری از بازی اسکیپ روم می باشد که در فضایی کاملا مجازی و بدور از دنیای واقعی اجرا میشود. در سال های اخیر انواع اتاق های فراردر ایران طراحی و ساخته شدند و با استقبال زیادی نیز مواجه شدند. از سال ۲۰۲۰ با گسترش شیوع ویروس کرونا، بسیاری از افراد ترجیح دادند تا برای پیشگیری از ابتلا به ویروس، به جای استفاده از اسکیپ روم های فیزیکی، از اسکیپ روم های مجازی استفاده کنند. از طرف دیگر، کم شدن استقبال از اسکیپ روم های فیزیکی، مالکان اتاق فرارها را به فکر راه اندازی کسب و کارشان در بستر فضای مجازی انداخت. اتاق فرار اسکیپ ویژن در ادامه به معرفی انواع اتاق فرارهای مجازی پرداخته و ویژگی های آنها را شرح خواهد داد.

 پیشنهاد مطالعه: اسکیپ روم چیست؟ 

اتاق فرار مجازی چیست؟

علیرغم هیجان بسیار زیاد اسکیپ روم های فیزیکی، پس از شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱ اتاق های فرارهای آنلاین و مجازی به قدری با استقبال مواجه شدند که به نظر می رسد تا سال ها جا پای خود را بین علاقه مندان به بازی هیجان انگیز اسکیپ روم محکم کرده باشند. در گذشته سبک هایی شبیه به این بازی روی پلت فرم های گوشی همراه و حتی کامپیوتر نیز عرضه شدند، اما امروز بازی های اتاق فرار آنلاین زیادی در دنیا ساخته شده اند.

برای مثال یکی از مجموعه های اسکیپ روم قدیمی و شناخته شده، the escape game است که شرایطی را ایجاد کرده است تا افراد در فاصله های بسیار دور و حتی از کشور های مختلف بتوانند از بازی های اسکیپ روم آنلاین این مجموعه استفاده کنند. اتاق های فرار آنلاین، هم به شکل گروهی و هم به شکل یک نفره قابل بازی کردن می باشند. بهتر است ابتدا به سراغ کسب تجربه در بازی های تک نفره باشید و سپس به سراغ بازی های گروهی بروید. این بازی ها تمام ویژگی های یک اتاق فرار خفن را دارند.

اسکیپ روم مجازی

انواع بازی های اتاق فرار مجازی

انواع اتاق های فرار مجازی در دنیا وجود دارد که در تم ها، شکل اجرا و انواع سناریوهای مختلفی ارائه شده اند و هر کدام ویژگی ها مختلفی دارند. در ادامه انواع اسکیپ روم های آنلاین را با توجه به شکل اجرای آن با هم بررسی می کنیم.

اتاق فرار مجازی با دوربین

اسکیپ روم مجازی با دورین زنده، نزدیک ترین حس را به بازی های اتاق فرار واقعی ایجاد خواهد کرد. در این بازی، بازیکن ها از طریق دوربین زنده ای که اتاق را نمایش می دهد، به مشاهده اتاق پیدا کردن سرنخ ها و حل معماها می پردازند. معمولا تعداد بازیکنان نیز با ۲ تا ۸ نفر، نزدیک به تعداد بازیکن های اتاق های فرار واقعی است. این بازی ها از طریق پلت فرم های کنفرانس ویدئویی مثل زوم انجام می شود.

همه کارها در بازی اتاق فرار با دوربین زنده، بر عهده راهنمای بازی است. او کسی است که به جای شما کتاب های قفسه را باز کرده و بررسی می کند و اگر لازم به وارد کردن رمزی خاص در قفل ها است، او اینکار را برای شما انجام می دهد. داشبرد دیجیتالی در اختیار شما قرار می گیرد که با استفاده از آن می توانید به شکل ۳۶۰ درجه، اتاق هایی که قفل آن باز شده را اسکن کرده، چیزهایی که کشف کرده اید را مشاهده کنید و فیلم بازی خود را نیز همانجا ببینید. نگران لذت بردن از بازی نباشید. طبق تجربه ای که بعضی از گیمرهای حرفه ای نقل می کنند، این بازی می تواند تا حدود بسیار زیادی شبیه به بازی های واقعی باشد و هیجانی نزدیک به آن را به شما ارایه کند.

اتاق فرار مجازی صوتی

در این سبک از بازی های مجازی، راهنمای بازی یک داستان را برای شما تعریف می کند. گر چه بازی به وسیله نقشه ها و بعضی تصاویر کامل می شود، اما باز هم صوت داستان نقش اصلی را ایفا می کند. بازیکن ها باید با سوال پرسیدن و حل معماها مسیر بازی را طی کنند. شما به عنوان بازیکن باید با استفاده از قیاس های انجام شده، به استدلال های مختلف پرداخته و معماها را حل کنید. در این نوع از اسکیپ روم های مجازی باید قلم و کاغذ به همراه داشته باشید تا بتوانید آنچه را کشف کرده اید یادداشت و روابط منطقی را پیدا کنید. در اتاق فرار صوتی نیز به ۲ الی ۸ بازیکن نیاز دارید. بستر این بازی ها نیز در zoom و discord میزبانی می شوند.

بازی های معمایی آنلاین

این نوع از بازی ها شباهت کمی با بازی های اتاق فرار دارند. در این سبک از بازی ها، شواهد در قالب یک پوشه دیجیتال یا یک پرونده ارایه می شود. ویژگی خاص این بازی که آن را از سایر انواع اتاق فرار مجازی مجزا می کند، امکان ذخیره بازی تا مرحله انجام شده و ادامه دادن آن در دفعات متعدد می باشد این موضوع امکان استفاده از اینترنت برای حل معماها را نیز برای شما فراهم می آورد. همچنین در این نوع از بازی ها، محدودیت زمانی وجود ندارد و بازیکنان می توانند پیشرفت خود را در داشبرد اختصاصی مشاهده و برای ادامه آن اقدام نمایند.

بازی های اتاق فرار مجازی موبایلی

اسکیپ روم های موبایلی چیز جدیدی نیستند. این بازی ها در سال های گذشته نیز وجود داشته اند. اما اتاق های فرار فیزیکی باعث تغییرات آنها و هر چه بیشتر نزدیک شدن آنها به فضای بازی اتاق فرار شد. تصاویر گرافیکی در این بازی ها به همراه معماهای مختلف تا حدود زیادی باعث شبیه سازی این بازی می شود. ویژگی خاص این بازی ها، ارائه آنها در بستر سیستم عامل هایی مثل اندرویید و IOS است. از ویژگی های خاص این نوع از اتاق فرار مجازی، رایگان بودن بسیاری از این بازی ها و امکان انجام آن در زمان و شرایط دلخواه است.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • رافعی
    2021-08-30 17:09

    اتاق فرار مجازی هم خوبه ولی اتاق فرار های حضوری بهتره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست