اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

برای بسیاری از افراد در سالهای اخیر ممکن است این سوال بوجود آمده باشد که اتاق فرار چیست؟ چطور این بازی گروهی توانسته است افراد زیادی در سراسر دنیا را به سمت خودش جذب کند؟ قوانین و روال این بازی چیست و چطور توانسته است تا این اندازه هیجان را به بازیکنان القا کند؟ اتاق فرار اسکیپ ویژن در ادامه به سوالاتی از قبیل اسکیپ روم چیست و هر آنچه که باید درباره آن بدانید پاسخ خواهد داد.

سرآغاز شکل گیری ایده اتاق فرار چیست؟

کافیست یک مرتبه بازی های کامپیوتری را تجربه کنید تا برای همیشه با شور و اشتیاق زیاد به سمت آنها جذب شوید. مهم ترین عامل برای موفقیت این بازی ها در جذب افراد در گروه های سنی مختلف، هیجان بسیار زیاد به همراه استرس می باشد که باعث ترشح آدرنالین در خون شده و به همین دلیل نوجوانان و جوانان علاقه زیادی به آنها دارند. تاکائو کیوتو؛ مردی ۳۰ سال از توکیو ژاپن در سال ۲۰۰۷ با دیدن علاقه بسیار زیاد افراد به بازی های دیجیتال برای اولین بار ایده اتاق فرار را در ذهن طراحی کرد. پس اگر به دنبال این هستید که بدانید طراح اصلی اتاق فرار کیست، باید بدانید که تمام داستان از ذهن خلاق تاکائو کیوتو نشات گرفت و در مدت زمان کوتاه تمام دنیا از آن استقبال کردند.

در واقع می توان گفت، در این ایده و طرح بازی های دیجیتالی در دنیای واقعی پیاده سازی شدند و تلفیقی از بازی های ذهنی و فیزیکی بوده و به همین دلیل هیجان در آنها تا حد زیادی افزایش پیدا کرد. پس از طراحی اولین اتاق فرارها در کیوتو و استقبال بی نظیر از آن، سایر کشورهای آسیایی از قبیل سنگاپور نیز زمینه را برای راه اندازی اسکیپ روم فراهم کرد.

در نهایت در سال ۲۰۱۲ یکی از دوستان تاکائوکیوتو این ایده را در سانفرانسیکو پیاده سازی کرد و همزمان فردی در بوداپست مجارستان نیز ادعا کرد که این ایده برای اولین بار از طرف وی ارائه شده است. این در حالی بود که این دو طراح بازی از همه بیخبر بوده و این فکر در ذهن هر دو شکل گرفته بود.

هیجان بسیار زیاد، انجام فیزیکی بازی های دیجیتالی و پیاده سازی سناریو فیلم های ترسناک در دنیای واقعی باعث شد تا در مدت زمان کوتاه اغلب کشورها چنین بازی مهیجی را پیاده سازی کنند. اما اگر برایتان سوال است که این بازی چه زمان وارد ایران شد، لازم است بدانید که در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار در تهران این بازی راه اندازی شد. در حال حاضر نه تنها در سراسر دنیا، بلکه در اغلب شهرهای ایران نیز می توانید اسکیپ روم را با دوستانتان تجربه کنید.

اسکیپ روم چیست

نحوه بازی اتاق فرار چیست؟

روند و روال کلی این بازی به این صورت است که هر اتاق فرار دارای سناریو و طرح و ماجرای اصلی بازی می باشد و شما و سایر دوستانتان در قالب گروه و تیم وارد آن میشوید. هر اتاق فرار دارای مدت زمان مشخصی بوده و در این بازی زمانی باید بتوانید سرنخ های مختلف را جستجو و در نهایت رمز عبور را حدس بزنید. به عبارت دیگر، در اسکیپ روم ها به شما زمان داده میشود تا در محیطی ترسناک با استرس زیاد سرنخ های قرار گرفته شده در بخش های مختلف اتاق را بیابید و جواب هر معما برابر است با قفل یکی از کلیدها برای رهایی!

بخش های مختلف اسکیپ روم کدامند؟

از مهم ترین بخش های اسکیپ روم می توان در مرحله اول به اتاق با المان های متناسب با نوع سناریو اشاره نمود. این اتاق دارای نورپردازی خاصی بوده و متناسب با شرایط مختلف ممکن است موزیک های مهیج و گاها رعب آور پخش شود. علاوه بر اتاق، هر بازی دارای سناریو مخصوص به خود می باشد که به شیوه های مختلف محیط اتاق برای آن آماده سازی شده است.

اگر کمی درباره این بازی جستجو کرده باشید، ممکن است این سوال برایتان بوجود آمده باشد که گیم مستر اتاق فرار چیست یا کیست؟ گیم مستر یا مدیر اتاق فردی می باشد که در بیرون از اتاق بازی قرار گرفته و از طریق دوربین های نصب شده در فضای داخل دید کامل به تمام بخش ها دارد. این فرد شرایط محیط را کنترل نموده و در صورت نیاز به راهنمایی می تواند تا حدی به شما راه حل هایی را ارائه دهد.

انواع اسکیپ روم چیست؟

همان طور که اشاره شد، یکی از مهم ترین فاکتورها در هر اسکیپ روم، سناریو می باشد که در واقع نوع اتاق فرار را مشخص می کند. با توجه به سناریوهای مطرح شده برای این بازی می توان اسکیپ روم ها را به چند گروه کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

 • اتاق فرار ترسناک: سناریو طراحی شده برای این بازی ها درجه ترس بسیار بالایی دارند. اصلی ترین که باعث میشود تا افراد نتوانند به جواب معماها دست پیدا کنند، عدم توانایی در غلبه بر ترس است. به عبارت دیگر، این بازی ها معماهای سختی نداشته و کافیست بتوانید بر ترس و استرس خود غلبه کنید تا موفق به حدس رمز شوید.
 • اسکیپ روم ماجراجویانه: این گروه از بازی ها در واقع سناریوهایی می باشند که شما را به شدت وارد چالش نموده و داستان را شما و گروه تان پیش میبرید. به عبارت دیگر، در این اتاق فرار وارد ماجراهای مختلفی شده و اتفاقات پیش بینی نشده متعددی پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

انواع اتاق فرار

مزایای اسکیپ روم چیست؟

ترس، اضطراب، ترس و هیجان از مهم ترین ویژگی های این بازی ها می باشد، اما بنظرتان قرار گرفتن این شرایط در کنار هم چه سود و مزیتی برای بازیکنان به همراه دارد؟ شاید برایتان جالب باشد که اسکیپ روم ها از بهترین بازی های گروهی می باشند که مزایای متعددی را به همراه داشته و چیزی فراتر از یک بازی ساده می باشد. از مهم ترین مزایای این بازی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • اولین و مهم ترین مزیت اتاق فرار، تجربه بازی های تیمی و تقویت روحیه کار گروهی در بازیکنان می باشد.
 • تنها زمانی می توانید در این بازی موفق باشید که بر ترس و اضطراب خود غلبه کنید. دست یافتن به این ویژگی و مهارت می توانید شرایط را برای کسب موفقیت های زیاد در زندگی فراهم کند.
 • به چالش کشیدن مغز از دیگر ویژگی های مثبتی می باشد که در اتاق فرارها می توانید به آنها دست پیدا کنید.

قوانین اتاق فرارها کدامند؟

در اتاق فرارهای مختلف بر اساس سیاست های مدیریتی ممکن است برخی قوانین خاص مطرح شده باشد. علاوه براین موارد، برخی از قوانین در تمام اسکیپ روم ها مطرح بوده و رعایت آنها الزامی می باشد که عبارتند از:

 • مدت زمان بازی مشخص بوده و امکان تمدید آن وجود ندارد.
 • حداقل و حداکثر تعداد افراد تیم در زمان رزرو بازی مشخص بوده و عدم رعایت این موارد به منزله عدم امکان بازی خواهد بود.
 • افراد بیمار، خانم های باردار و کودکان امکان ورود به اتاق فرار و تجربه این بازی را دارا نمی باشند.
 • آسیب وارد کردن به المان ها و وسایل موجود در اتاق ممنوع بوده و بازیکنان باید به این مساله توجه داشته باشند.
 • انصراف هر یک از بازیکنان از ادامه دادن به معنای اتمام بازی خواهد بود.

ویژگی های اتاق فرار خوب چیست؟

با توجه به استقبال بسیار زیاد از اسکیپ روم ها در اقصی نقاط دنیا و ایران، در حال حاضر با تنوع بسیار زیادی از این بازی ها مواجه هستیم. حال این سوال پیش می آید که ویژگی های یک اسکیپ روم ایده آل و خوب چیست؟ در انتخاب اتاق فرار به چه فاکتورهایی باید توجه کنیم. از مهم ترین ویژگی های این بازی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای سناریو ایده آل و دقیق و برنامه ریزی شده و تناسب کامل با شرایط محیط
 • پیاده سازی سناریو در محیط و اتاق های مناسب و کاملا ایمن و در عین حال جذاب و پر از هیجان
 • رعایت تمام استانداردهای ایمنی و پروتکل های بهداشتی در بخش های مختلف بازی
 • ارائه پشتیبانی ایده آل توسط گیم مستر در شرایط لزوم
 • تناسب مدت زمان اختصاص داده شده به بازی با نوع معماها و درجه سختی آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست