اصطلاحات اسکیپ روم ها

چقدر با اصطلاحات اسکیپ روم آشنایی داری؟

سناریو، هینت، جامپ اسکیر و…! آیا معنی این کلمات را می دانید؟ بسته به اینکه بازی اتاق فرار را می شناسید یا نه، شاید در این میان فقط با کلمه سناریو آشنا باشید. احتمالا به این دلیل که واژه سناریو را در جاهای دیگری مثل فیلم ها یا بازی ها شنیده باشید. واژه هایی که گفته شد همه به عنوان اصطلاحات اتاق فرار شناخته می شود. اگر به بازی اتاق فرار علاقه مند شده اید، برای شناخت بیشتر، باید در مورد کلمات تخصصی بازی نیز اطلاعات کسب کنید. فرقی نمی کند که چقدر با اصطلاحات اسکیپ روم آشنایی داری، ادامه متن با ما در اتاق فرار اسکیپ ویژن همراه ما باش تا به توضیح کلماتی بپردازیم که بارها مورد استفاده بازیکنان حرفه ای و مدیران اتاق فرار قرار گرفته است.

اصطلاح گیم مستر در اسکیپ روم

هر کاری با مجموعه اسکیپ روم دارید، باید با مدیر بازی مطرح کنید. مدیر بازی یا گیم مستر مسئول بازی شما خواهد بود و از زمان ورود به اتاق، از شما پشتیبانی خواهد کرد. او وظیفه دارد در مورد شرایط بازی و قوانین نیز به شما توضیحاتی ارایه دهد. در کنار این موارد، وظیفه هینت دهی نیز به عهده او می باشد. فراموش نکنید که گیم مستر در اتاقی مشخص، از طریق دوربین بازی شما را تماشا می کند تا در مواقع لزوم تذکر داده و یا در صورت درخواست، شما را راهنمایی کند. در انتها بد نیست بدانید گاهی مواقع به مدیر بازی، بازیگردان نیز گفته می شود.

اصطلاحات اتاق فرار

هینت از اصطلاحات مهم اتاق فرار

شناخت این کلمه در بازی بسیار مهم است. هینت گرچه در لغت به معنای اشاره است، اما در اتاق فرار به معنای راهنمایی است. وقتی یک معما، شما و اعضای گروهتان را دچار خستگی و کلافگی کرده است، باید به سراغ استفاده از هینت بروید. هینت دهی توسط مدیر بازی انجام می شود و اصول و قوانین مربوط به خود را دارد. راهنمایی یا هینت از طریق راه ارتباطی شما با مدیر بازی انجام می شود، مثلا از طریق یک آیفون یا تلفن همراه و یا حتی با میکروفون و بلندگوی نصب شده در بازی!

قوانین هینت دهی

  • اگر در دقایق اول بازی قرار دارید، به فکر آشنایی بیشتر با محیط بازی باشید و بیخیال هینت گرفتن شوید. چرا که اصولا هیچ کدام از مدیران بازی در این دقایق هینت نمی دهند!
  • در طول بازی تا سه هینت می توانید دریافت کنید. هینت چهارم به بعد، با جریمه زمانی (یعنی با کسر چند دقیقه از زمان باقیمانده بازی) مواجه می شود.
  • راهنمایی های مدیر بازی به شکل مستقیم نیست و سعی می کند شما را به شکل غیر مستقیم راهنمایی کند تا کمی هم از هوش خود استفاده کنید!

بازیگر از اصطلاحات مهم اسکیپ روم

اکتور یا بازیگر به عنوان سوم شخص نیز شناخته می شود. او کسی است که در حین بازی ممکن است به شکل ناگهانی با شما روبرو شود. ولی نه شما او را از قبل دیده اید و نه او شما را دیده است. کمی ترسناک شد! نه؟ درست فکر کرده اید او وظیفه دارد در بخش های خاصی از بازی وارد اتاق شده یا با انجام یک حرک پیش بینی نشده، باعث ایجاد ترس و هیجان برای شما شود. بازیگرها ممولا در اتاق فرارهای ترسناک استفاده می شود. سعی کنید برخورد خوبی با آنها داشته باشید. آکتورها با جنبه هستند اما در مقابل آنها واکنش خشن یا سخت نشان ندهید. ضمنا در نظر داشته باشید که هر گونه تماس بدنی بین آکتور و بازیکنان ممنوع است، چه از طرف شما باشد و چه از طرف بازیگر.

اصطلاح سناریوی اتاق فرار

سناریو در حقیقت همان داستان بازی است. سناریو توصیفی منظم از رویدادهای است که در حین بازی رخ می دهد. سناریو های مختلفی در اسکیپ روم ها وجود دارد از جمله سناریو دزدان دریایی، آدم ربایی گرگان گیری، فرار از زندان، فرار از دست زامبی ها، آزمایشگاه های علمی و… . در هر کدام از این سناریو ها، با توجه به شرایط بازی، امکان استفاده از یک تیم ۲ تا ۸ نفره وجود دارد.

سطح سختی

یکی از اصطلاحات اسکیپ روم، سطح سختی است. این سطح سختی معمولا به شکل درصدی نمایش داده می شود. هر چه این عددد بیشتر باشد، سطح سختی بازی بیشتر می شود. این عدد توسط طراحان بازی و با توجه به سختی ها و ویژگی های یک اتاق فرار تعیین می شود. در کنار سطح سختی، گاهی سطح ترس و دلهره بازی نیز با همین روش مشخص می شود.

اصطلاح بک زدن در اتاق فرار

این اصطلاح اتاق فرار، همانطور که از معنای آن پیداست به معنی برگشت به عقب است. اما چه زمان بازیکنان به عقب بر می گردند؟ معمولا این وظیفه به یکی از بازیکنان محول می شود تا موضوعی را بررسی کند. شرایطی را فرض کنید که همه اعضای تیم در یک اتاق مشغول پیدا کردن سرنخ ها هستند، اما یکی از اعضای تیم مجبور می شود برای بررسی چیزی به اتاق قبلی برود. وقتی تنها به یک اتاق بر می گردید، بهتر است خود را آماده جامپ اسکیر کنید.

جامپ اسکیر چیست؟

جامپ اسکیر یکی دیگر از اتفاقات ناگهانی در داخل اتاق فرار است. یک حرکت یا جابه جایی ناگهانی که توسط یک بازیگر، یا رباتی مکانیکی انجام می شود. برای مثال می توان به چرخش ناگهانی یک وسیله روی میز، به همراه پخش یک صدا یا تابش یک نور لیزر اشاره کرد. افکت های جامپ اسکیر می تواند با ترکیدن یک شی اتفاق بیافتد و باعث ترس بازیکنان شود.

Don’t touch (دست نزنید)

این اصطلاح معمولا روی اشیایی در بازی نصب می شود که نقش چندانی در طول بازی ندارند و شما مجوز دست زدن به آنها را نخواهید داشت. البته ممکن است این اشیا در روند کلی بازی نقش داشته باشند. پس به عنوان بازیکن، فقط اجازه دست زدن به آنها را ندارید و نه نگاه نکردن به آن ها!

اصطلاح قفل در اسکیپ روم

چیز عجیبی نیست! همان قفلی است که بارها در زندگی روزمره خود با آن مواجه شده اید. شما باید در طول بازی از طریق سرنخ ها رمز یا کلید قفل ها را پیدا کنید تا بتوانید از در اتاق خارج شوید . یا به مرحبه بعدی راه پیدا کنید.

سرنخ

سرنخ جزئی از بازی است. می تواند یک شی، یک کلمه، عدد یا ارتباطات منطقی بین چند چیز باشد. بازیکنان باید از طریق سرنخ ها به رمز ها دست پیدا کنند تا بتوانند قفل های بازی را باز کنند. این تمام اصطلاحات اسکیپ روم بود که امیدواریم پاسخگوی سوالات شما بوده باشد.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست